Prowadź zespół jak kapitan samolotu

Napisy PL

Przez kurs przeprowadzi Cię  Stanislav Vojtíšek

Sterowanie samolotem lub kierowanie zespołem nie może być intuicyjną improwizacją. Lotnictwo oferuje skuteczne długookresowe modele zarządzania zasobami ludzkimi i komunikacją. Zajrzyj za drzwi kokpitu wraz z kapitanem samolotu pasażerskiego. Pełny opis

za darmo

Całkowity czas trwania

47 min.

Liczba lekcji

11

Oceny
Dodaj do planu
Polski, Angielskie
Certyfikat absolwenta
Nieograniczony dostęp
Tematyka kursu

Bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym jest wynikiem współdziałania wielu czynników – od doboru i przeszkolenia odpowiednich osób, poprzez konsekwentne wykonywanie rutynowych czynności, znajomość systemu, algorytmów, efektywnej komunikacji, przywództwa i współpracy w załodze, aż po prawidłową kolejność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych. Nawet błaha usterka samolotu może mieć katastrofalne skutki, jeśli podejmie się nieodwracalne decyzje. I odwrotnie, nawet złożone i krytyczne sytuacje można rozwiązać w bezpieczny sposób. Lotnictwo ma wiele modeli i schematów minimalizowania błędów decyzyjnych w warunkach dużego obciążenia stresem i pogodzenia rutynowych czynności z pracą twórczą w granicach wyznaczonych przez wysoce zautomatyzowaną maszynę.  

Celem kursu jest zainspirowanie do działania w duchu zasady FLY – NAVIGATE – COMMUNICATE. Przedstawienie schematów rozwiązywania normalnych i kryzysowych sytuacji lotniczych. Między innymi tworzenie planów awaryjnych na wypadek sytuacji normalnych i awaryjnych, konieczność kontroli krzyżowej „crosscheck” w przypadku działań nieodwracalnych, konsekwentne przestrzeganie procedur na styku „człowiek – maszyna” czy informacje zwrotne w zarządzaniu sytuacjami ekstremalnymi. Wszystko to oparte jest na wieloletnich doświadczeniach pilota linii lotniczych, wykładowcy i menedżera.  

Podczas kursu nauczysz się:

  • jakich schematów użyć przy rozwiązywaniu sytuacji krytycznych i nieoczekiwanych zmian;
  • jak utrzymać świadomość sytuacyjną i ustalić priorytety rozwiązywania problemów;
  • jak skutecznie porozumiewać się i nie zgubić się w temacie;
  • jak ważny jest prawidłowy dobór i szkolenie członków zespołu;
  • jak uniknąć nieodwracalnych błędów;
  • gdzie jest styk między „zautomatyzowaną maszyną i kreatywną osobą”;
  • jak ryzykowny jest czynnik ludzki i jak przydatne jest posiadanie planów rezerwowych;
  • jak robić skomplikowane rzeczy w sposób prosty i przejrzysty.

Kurs jest przeznaczony dla:

  • menedżerów i liderów zespołów, zawodów o wysokim poziomie kompetencji decyzyjnych;
  • tych, którzy szukają modeli właściwego zarządzania procesem decyzyjnym w sytuacjach kryzysowych lub nieoczekiwanych;
  • tych, którzy zajmują się skuteczną komunikacją, świadomością sytuacyjną i ustalaniem priorytetów problemów;
  • tych, którzy interesują się procedurami stosowanymi w lotnictwie.
Pełny opis
Trenerzy kursu
Stanislav Vojtíšek

wykładowca, konsultant i kapitan samolotu pasażerskiego

Stanislav Vojtíšek jest wykładowcą, konsultantem i pilotem linii lotniczych, który od dawna zajmuje się tematyką zarządzania ryzykiem, komunikacją i sytuacjami kryzysowymi z wykorzystaniem standardowych modeli stosowanych w lotnictwie. 

Przez ponad 25 lat pracował jako pilot liniowy, kapitan samolotów długodystansowych spółek České aerolinie i Turkish Airlines. Jako specjalista ds. rekrutacji był odpowiedzialny za dobór odpowiednich pilotów i ich przeszkolenie jako instruktor lotniczy. W szkoleniach naziemnych zajmuje się od dłuższego czasu problematyką CRM (Crew Resource Management) oraz psychodiagnostycznymi wymaganiami wobec kandydatów do zawodów o wysokim poziomie kompetencji decyzyjnych. Jako aviation scientist współpracował między innymi z firmą Honeywell, był również wykładowcą zewnętrznym na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze w dziedzinie komunikacji. Równocześnie od 1995 roku przygotowuje kursy z zakresu szkoleń komunikacyjnych oraz na bieżąco realizuje na platformie PILOTS FOR MANAGERS (www.stanislavvojtisek.cz) warsztaty dla menedżerów i liderów zespołów, gdzie prezentuje funkcjonalne modele lotnicze podejmowania decyzji oraz zarządzania zespołem i bezpieczeństwem.

Obecnie współpracuje z kilkoma ważnymi partnerami jako konsultant wewnętrznych procesów zarządzania ryzykiem, jako wykładowca od dłuższego czasu szkoli liderów zespołów i menedżerów w zakresie podejmowania decyzji i komunikacji oraz uczestniczy w zarządzaniu niektórymi wybranymi projektami. 

Ocena kursu

98 %

12 oceny
11x
1x
0x
0x
0x

Oceny mogą dodawać wyłącznie kursanci z potwierdzonym kontem


Kamil K.

Mega interesujący.


Aleksandra M. B.

bardzo przydatny kurs, fantastycznie opisany przez wykładowcę


Łukasz Kaczmarek

Treściwy kurs z ogromem wiedzy praktycznej

Często zadawane pytania
Na zakończenie kursu czeka Cię test, w którym sprawdzisz uzyskaną wiedzę. Po ukończeniu kursu i zdaniu testu otrzymasz certyfikat. Tylko spokojnie: do testu możesz podchodzić wielokrotnie.

Wystarczy uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi w teście zamykającym kurs. Certyfikat zostanie zapisany w ukończonym kursie, skąd możesz go w dowolnej chwili pobrać.

To dokument potwierdzający, że dużo nad sobą pracujesz. Pomoże Ci się wyróżnić wśród kandydatów na to samo stanowisko albo zdobyć nowych klientów. Wspomnij o certyfikacie w swoim CV (np. na LinkedIn) lub wydrukuj go i wystaw wśród innych dyplomów.

Tak, lekcje możesz włączać tyle razy, ile chcesz, i to w dowolnej kolejności. Po zakończeniu kursu (niezależnie od tego, czy zdasz test), możesz go powtórzyć.